Wycieczka do Łodzi

16 pażdziernika uczniowie grup ekonomicznych Technikum Informatycznego w Szczercowie byli uczestnikami wycieczki do Łodzi, a dokładnie do Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie poznaliśmy możliwości wykorzystania danych ankietowych do badań statystycznych. Dowiedzieliśmy się o wnioskach takich badań - czyli starzejącym się naszym społeczeństwie, braku ludzi do pracy i posiłkowaniu się siłą roboczą z innych krajów, jak również o gęstości zaludnienia naszego województwa i stopie bezrobocia. Uczestniczyliśmy również w zajęciach praktycznych, gdzie rozwiązywaliśmy zadania statystyczne w programie komputerowym. Zobaczyliśmy jak nasze dane ankietowe są przeliczane na wnioski liczbowe.

Drugim punktem była Fabryka Bawełny w Łodzi, gdzie dowiedzieliśmy się,  jak powstało nasze imperium bawełniane. Oglądaliśmy pracę w fabryce na maszynach włókienniczych i obserwowaliśmy krosna w pracy, które były bardzo głośne…a my dzisiaj narzekamy, że pracujemy po osiem godzin dziennie, a kiedyś w takich warunkach ludzie pracowali po dwanaście, szesnaście godzin na dobę,  bez dbania o swoje zdrowie… Również przy włóknach pracowały już dzieci dwunastoletnie, a średnia długość życia w takich warunkach to było czterdzieści lat.

Cieszmy się, że dzisiaj żyjemy w lepszych czasach, zmieniło się  nasze nastawienie do zdrowia i etyki w pracy, a  wzajemny szacunek daje większe korzyści w pracy, niż ciągły wyzysk i poniżanie…Życzę wam i sobie żebyśmy zawsze kierowali się tymi wartościami w pracy i dobrze traktowali swoich pracowników lub pracodawców.

 

 

 Magdalena Bałdyka