Aktualności

Wycieczka do Warszawy

W dniu 22 maja 2018 młodzież klasy II LO, ILO oraz ITIE udała się na wycieczkę przedmiotową do Warszawy pod opieką pań: Beaty Krakowskiej, Grażyny Nowety, Agnieszki Dorosławskiej, Anety Cieślińskiej. Pierwszym punktem zwiedzania było warszawskie ZOO, następnie udaliśmy się na Stare Miasto. Ostatnim miejscem odwiedzonym przez młodzież było Planetarium przy Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie oglądali wystawy oraz film 3D dotyczący prowadzenia badań  życia we Wszechświecie. Głównie poruszano problemy, czy jeszcze gdzieś istnieje życie oraz czy znajdziemy jego przejawy, dlatego też sprawdzamy różne teorie. Dlatego właśnie, aby odnaleźć ślady choćby najmniejszych mikroorganizmów, wybraliśmy się w podróż przez Układ Słoneczny, zbadaliśmy grunt marsjański oraz dno głębokiego oceanu Europy, jednego z księżyców Jowisza. I nawet jeśli w tych miejscach nie znaleziono śladów życia to na niebie są setki miliardów gwiazd wokół których mogą być planety takie jak nasza Ziemia. I być może właśnie tam, gdzie jeszcze nie dotarliśmy żyje rozwinięta cywilizacja, która nasłuchuje dźwięków płynących z naszej planety? I dla nich to może my jesteśmy kosmitami. Planet pozasłonecznych znamy już kilka tysięcy i codziennie astronomowie odkrywają nowe. Być może w odległej przyszłości znajdziemy w Drodze Mlecznej obce cywilizacje i będziemy się z nimi porozumiewać? Z takimi rozważaniami powróciliśmy bezpiecznie do domu.  

 

Beata Krakowska

© 2017 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczercowie. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Czego szukasz?