Aktualności

Powrót uczestników praktyki zagranicznej

 

 

Podróż uczestników projektu „Zagraniczne praktyki-pierwszy krok do kariery” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego dobiegła końca. W sobotę 18 września uczestnicy wieczorem po całodziennej podróży dotarli z opiekunami do Szczercowa. Zmęczeni, ale szczęśliwi z powodu przygody jaka ich spotkała. Teraz już na żywo będą dzielić się z nami wrażeniami z wyjazdu, z pracy, z pobytu, także wypatrujcie ich na korytarzach naszej Szkoły. Opiekunkami w czasie wyjazdu były Panie Beata Krakowska oraz Aleksandra Rakus. Koordynatorem Projektu w naszej Szkole jest Pani Marzena Osuchowska.

KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI

 

 

     9 maja obchodzony jest Dzień e Twinningu, dlatego warto przypomnieć nasz niemieckojęzyczny projekt eTwinning "Schülerprojekt - Baden Württemberg -  Woiwodschaft Lodzkie" - za jego realizację otrzymaliśmy Krajową Odznakę Jakości. Odznaka ta jest wyrazem uznania dla nauczycieli i uczniów za wysoki poziom działań poświęconych eTwinningowi, a dla szkoły publicznym uznaniem jakości pracy szkoły. Odznakę przyznaje się projektom, które spełniają szereg kryteriów, m.in. w kwestii innowacyjności i kreatywności oraz interesującego wykorzystania technologii TIK, a działania oparte są na współpracy i wspólnych efektach pracy grup. Projekty ocenia Krajowe Biuro programu eTwinning, które działa na zlecenie Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach rządowej Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

  Za ten projekt otrzymaliśmy także List gratulacyjny 
od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a wcześniej Dyplomy od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego za zwycięstwo w konkursie na logo projektu oraz za zaangażowanie w działania projektowe. Inicjatorem projektu był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Ministerstwo Kultury, Młodzieży i Sportu Landu Badenia – Wirtembergia. Głównym celem była międzynarodowa współpraca uczniów w języku niemieckim poprzez platformę TwinSpacea projekt skierowany był do uczniów szkół z Polski w woj. łódzkim i z Niemiec z regionu Badenii, bo te dwa regiony łączy partnerstwo.

  Projekt obejmował bardzo 
różnorodne działania, m.in. były to:
Wieloaspektowa współpraca grup w zakresie wybranego tematu na TwinSpace [1. Augen auf! 2. Street art - Vandalismus, Protest oder Kunst? 3. Kluge Erfinder Europas]
- Projektowanie logo projektu
- Tworzenie albumów, eBook
ów, prezentacji, gier, plakatów, filmików, gazetek, komentarzy i artykułów
Poszukiwanie niemieckich śladów w Łodzi i polskich śladów w Sztuttgarcie
- Gra miejska "Niemieckimi śladami w Łodzi"
- Quiz o Landzie 
Baden-Württemberg
- Regionalna 
Konferencja eTwinning w Łodzi oraz warsztaty 
grup uczniów w Sztuttgarcie i Łodzi
- Szkolenia i webinaria dla nauczycieli
- Ewaluacja i podsumowanie projektu na TwinSpace oraz w UMWŁ w Łodzi

  Dokumentacja działań i rezultaty projektu w języku niemieckim dostępne są dla zalogowanych eTwinnerów, a część materiałów jest ogólnodostępna, np. dziennik projektu: https://twinspace.etwinning.net/79851/home
eTwinning jest jednym z programów unijnych rekomendowanym jako innowacyjna inicjatywa edukacyjna, która wykorzystuje mobilność wirtualną i opiera się głównie na chęci współpracy partnerów, gdyż projekty nie otrzymują wsparcia finansowego.


KR 

 

Szczerców, 20.09.2021

 

 

PROTOKÓŁ Z WYBORÓW SZKOLNYCH NA OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

Uprawnionych do głosowania – 484 uczniów

Głosowało – 409 uczniów

Głosów ważnych - 408

 

OPIEKUNEM SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2021/22 ZOSTAŁ/A

                                    

                                       1. PIOTR SADZIŃSKI – 126 głosy

                                       2. ANNA KĘDZIAK – 44 głosy

                                       3. MARZENA OSUCHOWSKA – 37 głosy

 

Głosy zostały podliczone przez - Julia Iskra

                                                       - Dominika Dziębowska

 

 

Wyborom przewodniczył Sadziński Piotr

„Pudełko moich marzeń”

Marzą, tworzą i odnoszą sukcesy

 

Dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w XXII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Pudełko moich marzeń” w Zduńskiej Woli. Zgodnie z regulaminem napisały krótkie utwory prozą na dowolny temat.

Opowiadanie Wiktorii Rzepkowskiej – uczennicy klasy II LO4 - „Wybór Broni” zyskało największe uznanie jury, a sama autorka zajęła I miejsce w konkursie.

Ogromny sukces odniosła również Maja Janic z klasy II BSP, która rywalizując razem z licealistami, zajęła II miejsce. Nagrodzony tekst nosi tytuł „Przyjaciel”.

Dziewczętom gratuluję sukcesów, a wszystkich zachęcam do twórczej pracy!

Zapraszam też do lektury nagrodzonych prac.

Linki do prac:

Praca W. Rzepkowskiej

images/2021/Róża.pdf

Praca M. Janic

images/2021/Konwalia.pdf

 

                                        Małgorzata Swędrak


Wyjazd do Sejmu

 

W dniu 14 września odbył się wyjazd uczniów klas 3LO oraz 3LO4 do Sejmu. Wyjazd został zorganizowany przez Urząd Gminy w Szczercowie na zaproszenie pana posła Grzegorza Lorka. Uczniowie zwiedzili budynek Sejmu, zjedli pyszny obiad w stołówce sejmowej i przespacerowali się po Starym Mieście. 

 


XI Szkolny Konkurs Czytelniczy rozstrzygnięto!

 

 

Romans, horror, a może saga rodzinna?

 

Nareszcie mamy wyniki tegorocznego Szkolnego Konkursu Czytelniczego, który ogłoszono jakiś czas temu. Wpłynęło 11 prac, a uczestnicy cierpliwie czekali na werdykt. Przepraszamy za zwłokę.

Młodzież przedstawiała pozycje spoza kanonu lektur szkolnych: literaturę obyczajową, historyczną, fantastykę, horrory, książki będące zbiorami różnych gatunków. Uczniowie prezentowali walory czytanych utworów, umiejętnie przekonywali do swoich racji, sprawnie posługiwali się ojczystym językiem.

Członkom jury spodobało się szczególnie, że zwrócono uwagę na ważne tematy, aspekty psychologiczne, społeczne, historyczne, na uniwersalizm - nawet jeśli dotyczy to literatury fantasy.   

Komisja postanowiła przyznać:                    

·     I miejsce – Wiktorii Rzepkowskiej z klasy II LO4 za recenzję sagi

A. Grabowskiej „Matki i córki”

·     II miejsce – Natalii Malinowskiej z klasy II LO za recenzję książki „Nadzieja” - zbioru tekstów różnych polskich autorów

oraz

ex aequo Karolinie Kracie z klasy IV TIE za recenzję powieści Jojo Moyes „Zanim się pojawiłeś”

·     III miejsce – Krzysztofowi Bieńkowskiemu z klasy II TI5 za recenzję zbioru opowiadań grozy H. P. Lovecrafta „Zew Cthulhu”

 

Laureatom serdecznie gratulujemy!                                                                                            

 

Karolina Kamińska

Magdalena Sieradzka

Małgorzata Swędrak


 

Pojechali !!!

 

 

 

 

 

         W ubiegłą niedzielę 5 września grupa 16 uczniów z Technikum Informatycznego, czyli uczestników projektu „Zagraniczne praktyki-pierwszy krok do kariery” wyruszyła do Katanii na Sycylię. Uczniowie wyjechali w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczniowie klas 4TI, 4 TIE oraz 3 TIE długo przygotowywali się do tego wyjazdu, brali udział w zajęciach przygotowawczych i różnych spotkaniach, wypełniali wielostronicowe dokumenty, by w końcu udać się w tę podróż. Opiekunkami wyjazdu są Pani Aleksandra Rakus oraz Pani Beata Krakowska.

Uczestnicy projektu odbędą dwutygodniowe praktyki u włoskich pracodawców oraz zwiedzą Katanię i odbędą wycieczkę na Etnę.

Zdjęcia i wieści z wyjazdu można śledzić w zakładce Uczeń- praktyki zagraniczne.

A po powrocie wszystko opowiedzą nam osobiście 😊

Akcja  „ŻONKILE 2021” – Pamiętamy

19 kwietnia, z okazji 78.rocznicy powstania w getcie warszawskim, nasza szkoła wzięła udział w akcji zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z powodów pandemii nie udekorowaliśmy się żółtymi żonkilami (symbolem tej akcji), ale mogliśmy wirtualnie w niej uczestniczyć. Młodzież obejrzała film przygotowany przez Muzeum POLIN pt. „Muranów – Dzielnica Północna”.

© 2017 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczercowie. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Czego szukasz?